Την Παρασκευή 12 Απριλίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλωσσικής Διδασκαλίας και των πολιτιστικών προγραμμάτων «Ιστορία, λαϊκές παραδόσεις, ήθη και έθιμα του τόπου μας» και «Ταξίδι στον χώρο των Επιστημών και των Τεχνών», οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Φθιώτιδας ταξίδεψαν στις μνήμες του παρελθόντος του τόπου μας πραγματοποιώντας εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο της περιοχής μας.

Μπροστά στα μάτια των μαθητών και των εκπαιδευτικών, στον διώροφο χώρο του Μουσείου, ζωντάνεψαν εικόνες της ζωής του τόπου μας κατά τον περασμένο αιώνα…παλιά σεντούκια, καθρέφτες, υφαντά, ο σοφράς με τα παραδοσιακά σκεύη, το σιδερένιο κρεβάτι και οι ξυλόγλυπτες καρέκλες τόνωσαν τη συλλογική μνήμη όλων μας γύρω από έναν κόσμο μακρινό αλλά ταυτόχρονα και κοντινό μας! Παράλληλα, μέσα από μια υπέροχη ξενάγηση και φιλοξενία, η γνωριμία με τα εργαλεία και αντικείμενα διάφορων επαγγελμάτων παλαιότερων εποχών καλλιέργησε εύφορες συνθήκες επαφής των μαθητών με τον παραδοσιακό πολιτισμό, αναγεννώντας στιγμιότυπα της κοπιαστικής καθημερινότητας των ανθρώπων του τότε και αφυπνίζοντας μια γλυκιά, νοσταλγική διάθεση για όσα πέρασαν αλλά και για όσα κρατούν την ταυτότητά μας ζωντανή!

Η ημέρα έκλεισε με επίσκεψη και σύντομη παραμονή σε κεντρικό αναψυκτήριο της πόλης μας, όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί  είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις για την εμπειρία τους γύρω από την επίσκεψη στο Μουσείο.